Hando Runneli sünnipäevaks ilmub artiklite kogumik ja valmib näitus

10.11.2023

Teisipäeval, 21. novembril kell 16 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus Hando Runneli 85. sünnipäevaks valminud näitus „On maantee ja maanteel käänak ja käänaku kõrval küla". Samas esitleb kirjastus Ilmamaa äsja ilmunud teost “Nii nagu taevas ja maa”, kuhu on koondatud kriitika Runneli loomingu kohta. Hando Runneli sõnadele loodud laule mängib kitarril Karl Laanekask.

Näitusel on kirjaniku ning eesti keele, vaimuelu ja rahvusmõtte hoidja Hando Runneli olulisim vaimuvara: tema kirjutatud raamatud. Samuti on väljas teosed luuletajale hingelähedasematelt autoritelt, kelle kirjutatuga on Runnel erakordse põhjalikkuse ja peene tunnetusega tegelenud. Näitusel on esile toodud olulisemad aja- ja kohamärgid Runneli kirjanikuks kujunemise teel. Lisaks saab sirvida raamatuid sarjast „Eesti mõttelugu“, mille peatoimetaja ja paljude raamatute koostaja on Hando Runnel. Väljapanekut illustreerivad Hando Runneli käsikirjad ja abstraktsed joonistused, temast tehtud fotod ning maalid.

Näituse on koostanud Ilona Runnel ja kujundanud Lilian Mengel ning seda saab vaadata 21. jaanuarini.

Koos näituse avamisega esitleb kirjastus Ilmamaa ülikooli raamatukogus Hando Runneli loomingut koondavat kogumikku „Nii nagu taevas ja maa“. Teos sisaldab kolmekümne nelja autori artikleid, mis kirjutatud ajavahemikus 1965–2020. Kirjastuse Ilmamaa juhi Mart Jagomäe sõnul ei ole valminud kogumik ammendav ja täielik ülevaade Runneli loomingu kriitikast. “Pigem sisaldab see lugusid, mis mulle koostajana mingil põhjusel korda läksid,” selgitas Jagomägi. “Just nii nagu nende kirjutamise ajal oli autoritele korda läinud Hando loodu.” Eriliseks teeb koguteose aga see, et lisaks erinevate autorite artiklitele ja Runneli luulenäidetele sisaldab see ka tema enda mõtteid kriitikast.

Artiklite autoriteks on teiste seas näiteks Ain Kaalep, Priidu Beier, Ülo Matjus, Rein Saluri, Vaino Vahing, Hannes Varblane ja Paul-Eerik Rummo. Raamatu on kujundanud Mari Ainso.

Ilona Runnel
Näituse koostaja

Mart Jagomägi
Kirjastuse Ilmamaa juht

Kujunduses on kasutatud fragmente Kaljo Põllu teosest „Taevas ja maa“ ning Ilmar Kruusamäe maalist „Kodu-käija“.