Kärt Summataveti uus näitus “Kõiksuse kutse” kompab traditsiooni ja innovatsiooni piire

13.06.2023

Neljapäeval, 15. juunil kell 17 avatakse ülikooli raamatukogus metallikunstniku, graafiku ja õppejõu Kärt Summataveti näitus “Kõiksuse kutse”. Tegemist on teadust ja kunsti siduva näituste ning ürituste sarja „Kord ja kaos“ väljapanekuga.

Näitusel eksponeeritud tööd on valminud Summataveti ülikooli arvutiteaduste instituudis töötamise ajal. Tema sõnul ongi just sealne keskkond ja arvutiteadlaste uurimisteemad tema viimase aja loomingut mõjutanud. “Arvutiteaduses, matemaatikas, füüsikas, bioloogias, aga ka kunstides on väga lühikese ajaga toimunud murrangulisi avastusi ja teoreetilisi diskussioone selle üle, mis ootab inimkonda lähitulevikus,“ tõdeb kunstnik. „Sain inspiratsiooni mõttest, kuidas tehisintellekt ning looduslik tarkus hakkavad üheskoos planeedil toimetama.“

Kui varem on Summataveti looming paljuski olnud seotud etnoloogia ja antropoloogiaga, siis viimastel aastatel on ta eksperimenteerinud traditsiooni ja innovatsiooni piiril. „Minu uue näituse joonistuste puhul tõstatusid kolm olulist teemat: filosoofide kivi (teadmised), piirid ja väravad (muundumine), kosmiline muna (kord ja kaos),“ rääkis Summatavet. Nii näeb näitusel teiste joonistuste kõrval etüüdide seeriat tundmatutest kosmilistest paaridest. „Nende aluseks oli intuitiivne ettekujutus kosmilistest seostest tehislike närvivõrkudega,“ selgitas autor.

Näituste sarja „Kord ja kaos“ idee kasvas välja vajadusest rõhutada Tartu 2024 raames kunsti ja teaduse vahelisi seoseid. Ürituste sarja “Kord ja kaos” teemad on soome-ugri kultuur, universum, semiootika, geomeetria. Need teemad seovad erinevaid teadusvaldkondi ja kunste. Sari pakub teadlaste-kunstnike dialooge, vestlusi ja kunstiteosed ning eksponeerib tulemusi ülikooli galeriide näitustel.

Kärt Summataveti näitust „Kõiksuse kutse“ saab kuni 6. augustini vaadata raamatukogu teise korruse näituste alal.

Kärt Summatavet