Konverentsiga „LUULETAJA loomuldasa, elukutselt eestlane" tähistatakse Hando Runneli 85. sünnipäeva

03.11.2023

24. ja 25. novembril toimub Tartu Ülikooli raamatukogus Hando Runneli 85. sünnipäevale pühendatud konverents „LUULETAJA loomuldasa, elukutselt eestlane“. Konverentsi otseülekannet saab veebi vahendusel jälgida siit.

„Hando Runneli looming on olnud kõnekas igal ajal, eriti aga siis, kui ümberringi toimuvad suured sündmused,“ rääkis konverentsi üks korraldaja, kirjastuse Ilmamaa juht Mart Jagomägi. “Ei ole vist ühtki teist luuletajat, kes nii täpselt on suutnud sõnadesse panna eestluse ja meie maa olemuse. Ajad on sellised, et vajame Runneli kirjutatud luuleridu ja nende üle mõtisklemist.“ Runneli tähenduslikkust meie kirjandusloos rõhutas ka eesti kirjanduse professor Arne Merilai. „Meie emakeel elab meie luules. Runneli luuletegu on loov keeletegu,“ tõdes ta.

Konverents algab reedel, 24. novembril kell 11 raamatukogu konverentsikeskuse suures saalis. Üritus kantakse üle veebis ja jääb järelvaadatavaks.

Konverentsi korraldavad kirjastus Ilmamaa ning ülikooli eesti kirjanduse rahvusteaduse professuur.

Konverentsi kava:

Reede, 24. november

11.00 Sirje Karis – Avasõnad
11.30 Maarja Vaino – Üks väga vana rahvas. Rahvuse mõiste Hando Runneli loomingus.
11.55 Jüri Engelbrecht – Sõnade vägi Mõtteloos
12.20 Külliki Kuusk – Lauljad Linnuteel. Hando Runnel ja Uku Masing
12.45 Esineb Toomas Lunge
Vaheaeg
14.00 Arne Merilai – Hando Runneli keeletegu
14.25 Ilmar Vene – Jumala kurbus ja olemise õnn
14.50 Rein Veidemann – Olemasolu kui Runneli luule eksistentsiaal
15.15 Kai Karell-Narrusk – Kordused Hando Runneli luules

Laupäev, 25.november

10:30 Hommikukohv
11.00 Jan Kaus – Meelisklev Runnel
12.20 Riina Roose – Kaks kanget maameest. Runnel ja Tormis
12.45 Jaanika Palm – Päriselt ja mängult. Mõtteid Hando Runneli loomingust lastele.
13.10 Esinevad Laulupesa lapsed
13.40 konverentsi lõpp

Raamatukogu kolmandal korrusel on avatud Hando Runneli 85. sünnipäevaks valminud näitus „On maantee ja maanteel käänak ja käänaku kõrval küla…“.

Mart Jagomägi
Kirjastuse Ilmamaa juht

Konverentsi kujunduses kasutatud foto autor on Tõnu Tormis.