Malev Toomi jäädvustatud portreed tartlastest said ühtsesse kogumikku

13.11.2023

Reedel, 17. novembril kell 15 esitletakse Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis Malev Toome autorialbumit “Oleme Tartust. Fotoportreid tartlastest”.

Fotograaf Malev Toomi loomingust valminud kogumik sisaldab 65 portreed tuntud tartlastest, kelle seas on näiteks Paul Ariste, Juri Lotman, Arnold Matteus, Voldemar Vaga, Herta Elviste, Ain Kaalep, Marju Lauristin, Ene Mihkelson, Aleksander Müller ja Matti Milius. Mahukast arhiivist valiku tegemine oli üsna raske ülesanne ja nii tehti lõplik valik koos autori endaga. Fotode saatetekstid kirjutasid Sirje Olesk, Rein Veidemann, Juhani Püttsepp, Krista Aru, Hannes Tamme, Ene Paaver jt.

Malev Toomi huvi keskmes on alati olnud mustvalged portreed ning eriti palju on tema kaamera ette sattunud just Tartu kultuuriinimesi. Loominguliselt kõige viljakamaks perioodiks võib pidada 1980-1990. aastaid, mil ta töötas kunstimuuseumis ja seejärel ajalehes Edasi (nüüd Postimees). Toomi peetakse fotoajakirjanduse ja dokumentalistika suunamuutjaks, kellest kujunes oma ajastu üks kesksemaid kultuurikroonikuid.

Malev Toom on lõpetanud Tartu kunstikooli kaks korda, 1975. ja uuesti 2005. aastal, mil see kandis juba rakendusliku kõrgkooli nime. Hiljem jätkas ta samas koolis fotograafia alaste teadmiste edasi andmist õpetajana.

Autor ja koostajad ootavad kõiki 17. novembril raamatu esitlusele. Samas on võimalik äsja ilmunud kogumikku ka osta.

Herdis Olmaru
Raamatukogu kommunikatsioonijuht