Näitusega “Sähvatus pärise põhjast” tähistatakse Doris Kareva 65. sünnipäeva

28.11.2023

Ülikooli raamatukogus saab tänasest vaadata viimaste aastakümnete Eesti silmapaistvaima luuletaja Doris Kareva 65. sünnipäevaks valminud teoste väljapanekut “Sähvatus pärise põhjast”.

Kareva loomingu avalikkuseni jõudmise alguseks võib pidada tema esimest katsetust koolialmanahhis “Trükitähed” 1969. aastal, kui ta õppis alles kolmandas klassis. “Tema kirjutatud luuletus, mis selles väljaandes ilmus, on meie näitusel väljas,” kinnitas näituse koostaja Marianne Tiik. “Ja loomulikult kogu Kareva järgnev looming, mille seas on lisaks luulekogudele ka näiteks tõlke- ja lasteraamatuid.”

Nii saabki näitusel vaadata Kareva luuleraamatuid ja mõtisklusi, mille seas on 1978. aastal ilmunud esikkogu "Päevapildid", Eduard Vilde nimelise kirjandusauhinna pälvinud "Mandragora", 1993. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga tunnustatud "Maailma asemel" eest ning seni viimane luulekogu "Suik ja sillerdus", aga ka tema koostatud eesti kirjanike luulekogusid ja antoloogiad (näit "Aastaajad eesti luules", "Sina ja mina" , "Six Estonian Poets", "Eesti tunne", "Armastuse planeet", Liisi Ojamaa, Indrek Hirv jt). Riiulitel on väljas tema tõlgitud ja koostatud luulekogud, mille autoriteks Rumi, Kabir, Emily Dickinson ja erinevad iiri luuletajad, ning lasteraamatud ("Kuuhobune", äsja ilmunud "Koerakari" jt).

Näitus on avatud 28. detsembrini.

Marianne Tiik
Näituse koostaja