Prima Vista kunstiprogramm toob publiku ette mitmekesist loomingut

02.05.2024

Rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista raames avatakse neljapäeval, 2. mail raamatukogu teisel korrusel Kadri Toomi graafikanäitus „Udumüüri varjust“ ning Kõrgema Kunstikooli Pallas 3. kursuse tekstiiliosakonna tudengite gobelääninäitus „Homme?“. Nii need kui kõik teised programmis olevad näitused on inspireeritud festivali tänavusest teemast „Paremad ja halvemad tulevikud“.

Kadri Toom toob oma töödega vaatajani eriilmelistest fragmentidest läbipõimunud ja muundunud keskkonnad. Tegu on iseäralike muteerunud maastikega, kus figureerivad võimatud taimekooslused, kuiv õhk, tühjad väljad ja hõredad jäänukid arhitektuurist.

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite näitusel on eksponeeritud  nelja noore kunstniku tulevikulised piltvaibad erinevatest düstoopiatest, utoopiatest ning karmist helgest olevikust. Noored mõtisklevad, mida tulevik tuua võiks. Nad uurivad, milline on olevik, kus on hea elada või siis hoopis väga halb elada. Kas head tulevikku on üldse loota ning kas sellest unistada on mõistlik?

Konverentsikeskuse vasakpoolses galeriis saab vaadata Joanna Concejo illustratsioonide näitust „See on minu maailm I. Tähendamissõnad Joanna Concejo illustratsioonis”. Poolas üles kasvanud illustreerinud mitmeid teoseid, sh ka Olga Tokarczuki kõikide raamatute kaaned ning loonud koos temaga 2 pildiraamatut.

Järgmisest kolmapäevast, 8. aprillist saab aga näituste saalis ja kolmanda korrusel  vaadata kaksiknäitust „4,7 miljardit raamatut. Meelte arhiiv“ ja „4,7 miljardit raamatut. Kunstnikuraamatute kogu“, mis on sündinud Eve Kase ja Viktor Gurovi ning Eesti Kunstiakadeemia graafikatudengite koostöös. Kaksiknäituse esimese väljapaneku aluseks on kuraatorite ja tudengite mälu- ja pärimusealane uurimistöö – külaskäigud Tartu ja Tallinna mäluasutustesse ja arhiividesse, mis said seotud tudengite isiklike perekonna- või kogukonnalugudega. Näitusel osalevad Annamaria Bereczk, Margarita Feofanova, Triin Mänd, Sandra Puusepp ja Marten Prei. Väljas on ka Eve Kase kolm tööd, mis on saanud inspiratsiooni kirjandusteostest.

Kolmandale korrusele jõuab näituse teine osa „4,7 miljardit raamatut. Kunstnikuraamatute kogu“, mille on kokku pannud ja kujundanud kunstiakadeemia graafikaosakonna teise kursuse tudengid. Väljapaneku eesmärk on juhtida üldsuse tähelepanu kunstnikuraamatu fenomenile ja populariseerida kunstnikuraamatu valdkonda nii ekspositsiooni kui ka esitluse kujul.

Tutvu kogu Pirma Vista kunstiprogrammiga.

Edith Herman
Prima Vista kunstipogrammi juht