Raamatukogus avatakse Kaljo Põllu loomingu näitus „Igavene tagasitulek“

18.01.2024

Neljapäeval, 25. jaanuaril kell 16 avatakse raamatukogus Tartu Ülikooli kunstikabineti kauaaegse juhi, audoktori ja kunstniku Kaljo Põllu loomingu näitus „Igavene tagasitulek“. See on ülikooli seitsme galerii algatusena sündinud näituste ja ürituste sarja „Kord ja kaos“ esimene suurem ühisnäitus, millega tähistatakse tuntud kunstniku peagi saabuvat 90. sünniaastapäeva.

„Kaljo Põllu mitmekülgne tegevus on inspireerinud paljusid eesti kultuuritegelasi, teadlasi ja kunstnikke nii Eestis kui ka välismaal,“ rääkis algatuse „Kord ja kaos“ üks eestvedajaid, näituse kuraator Kärt Summatavet. „Kunstikabineti ja Kaljo Põllu mõttekaaslaste mõju ülikooli ja Tartu vaimuelule on jätnud sügava jälje, mida tasub näitusega „Igavene tagasitulek“ meenutada ja uues valguses mõtestada.“

Eesti publikule on Kaljo Põllu eelkõige tuntud kui kunstnik, kes äratab tundeid ja mõtteid oma kultuuri juurte üle. Seekordsel näitusel on valik Põllu kunstikabineti aegsest loomingust, katsetustest ja õppematerjalidest, haruldastest almanahhidest, Ex Libristest sõpradele ja mõttekaaslastele ning valik graafikasarjadest „Eesti maastikud“, „Kodalased“, „Kalivägi“, „Taevas ja maa“ ning „Kirgastumine“. Näitusel on eksponeeritud teosed Eesti Looduskaitse Seltsi kunstikogust, Eesti Kunstnike Liidu kunstikogust ning paljudest erakogudest.

Tartu Ülikoolis ühendas Kaljo Põllu uuenduslikku ja traditsioonilist, võimaldades ülikoolis teaduse ja kunsti omavahelist sünergiat. Aastatel 1962-1974 Põllu juhtimisel toimunud uuenduslikud kunstikatsetused, uurimis- ja tõlketöö levis kunstikabinetist väljapoole, kujunedes eesti avangardkunsti ja teaduse sõlmpunktiks.

Lisaks näitusele toimub 1. veebruaril raamatukogu konverentsikeskuse saalis sarja „Kord ja kaos“ raames sümpoosion „Igavene tagasitulek: Kust me tuleme. Kes me oleme. Kuhu läheme“, kus nii Kaljo Põllu loomingust inspireerituna kui ka erinevatel kultuuri ja teadust ühendavatel teemadel räägivad mitmed teadlased ja kultuuritegelased.

 

Lisateave:
Kärt Summatavet
Näituse kuraator

Jaga seda lehekülge