Teadlased saavad Cambridge University Pressi ja SAGE’i teadusajakirjades artikleid avaldada tasuta

14.06.2023

Tartu Ülikooli raamatukogu on sõlminud kirjastustega Cambridge University Press ja SAGE lepingud, mille kohaselt ei pea Tartu Ülikooli teadlased OA (Open Access) artiklite eest maksma.

Kirjastusega SAGE lepingu järgi saavad teadlased tasuta artikleid avaldada Sage Choice hübriidajakirjades. SAGE’i täielikult avatud juurdepääsuga ajakirjad (fully open access - Gold OA) pakuvad aga TÜ autoritele (corresponding author) 20% allahindlust.

Kirjastuse Royal Society of Chemistry (RSC) hübriidajakirjades saavad autorid (kui vastutava autori rollis TÜ teadlane) 2023. aastal tasuta avatud juurdepääsuga avaldada kuni 7 artiklit. Autorile antakse sellest teada ja selleks peab artikli edastamisel kasutama e-maili aadressi domeeniga ut.ee.

Paljude teadust rahastavate organisatsioonide toetuslepingutes on nõue, et projektipõhised teaduspublikatsioonid peavad olema avalikkusele piiranguteta kättesaadavad. Teatud juhtudel kaetakse OA publitseerimise kulud nn ülemineku lepingu alusel (transformative agreement / pay and publish model), mis sõlmitakse teaduskirjastuse ja teadusasutuse vahel. Kirjastuste e-ajakirjade kollektsioonidele juurdepääsu laiendamisel lisatakse sel juhul lepingutesse avatud juurdepääsuga publitseerimise märge.

Eestis ostetakse teadusandmebaase ühiselt ELNET konsortsiumi kaudu. Avatud juurdepääsuga avaldamiseks on erinevaid viise ja võimalusi ning nende kohta saab rohkem teavet TÜ raamatukogu kodulehelt.

Marika Meltsas
elektrooniliste andmebaaside peaspetsialist