Ülikooli raamatukogu tutvustab multispektraalfotograafia võimalusi

30.05.2023

Ülikooli raamatukogu korraldab 12. juunil multispektraalfotograafia (multispectral imaging, MSI) lühikoolituse, mis tutvustab lähemalt võimalusi, kuidas teatud kindlatel lainepikkustel ning kaamerasensorite abil erinevatel põhjustel tuhmunud või kustunud tekste ja pilte nähtavaks muuta. Multispektraalfotograafiat saavad oma töös kasutada eelkõige ajaloolased, arheoloogid, restauraatorid, filoloogid ja materjaliteadlased, aga ka paljude teiste valdkondade esindajad.

 „Multispektraalfotograafial on väga palju kasutusvõimalusi ja tahamegi nendest anda ülevaate,“ rääkis TÜ raamatukogu infosüsteemide osakonna projektijuht ja koolituse korraldaja Aare Vesi. „Kahtlemata on sellest abi teadustöös, kuid multispektraalfotograafiat saaksid kindlasti oma töös kasutada ka näiteks politseiuurijad originaaltekstide ja asitõendite taastamisel või talupidajad põldude saagikuse määramisel. Samas on võib-olla paljudel kodus esivanemate fotosid või käsikirju, mis aja jooksul kulunud ja tuhmunud – ka siin saab see tehnoloogia abiks olla.“

Tartu Ülikooli raamatukogus on multispektraalfotograafia (MSI) labor olnud juba üle kahe aasta ning selle aja jooksul on taastatud erinevaid tekste ja pilte. Teenust pakutakse ka kõikidele teistele, kel mis tahes põhjustel on vaja vanu materjale ellu äratada. Mitmeid raamatukogu laboris taastatud tekste ja fotosid saab koolitusel näha, lisaks tutvustab seda tehnoloogiat ning esitleb veebi teel teiste riikide näiteid R. B. Toth Associates’i (USA) MSI valdkonna ekspert Mike Toth. 

Koolitus toimub 12. juunil kell 15-17 ülikooli raamatukogu Tõstamaa seminariruumis ning seda kantakse üle ka Zoomis. Rohkem infot ürituse kohta ning registreerimine siin.

Ürituse kava:
15:00 - 16:00 Sissejuhatus multispektraalfotograafiasse (MSI) - Aare Vesi, Tartu Ülikooli raamatukogu
16:00 - 16:45 Huvitavaid MSI ekspertnäited kogu maailmast - Mike Toth, R. B. Toth Associates Cultural Heritage Imaging (inglise keeles) 

 

Multispektraalfotograafia labor on valminud teadustaristu teekaardi „Eesti E-varamu ja kogude säilitamine (teine etapp)“ (2014-2020.4.01.20-0279) projekti raames.

 

Lisateave:
Aare Vesi
TÜ raamatukogu infosüsteemide osakonna projektijuht

 

Jaga seda lehekülge