Veterinaarmeditsiini sünnipäevaks valminud ülevaatenäitus jõuab raamatukokku

31.10.2023

Neljapäeval, 2. novembril kell 14 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogu esimese lugemissaali ees Maaülikooli näitus “Veterinaarmeditsiin 175”.

“Veterinaarharidus on Eesti Vabariigi alguskümnendeil olnud ka osa õppest Tartu Ülikoolist, seega tundus igati paslik tuua näitus ka raamatukokku, et tänased loodusvaldkonna tudengid saaks end loomaarstinduse õppe ajalooga kurssi viia,” rääkis näituse üks koostaja Juhani Püttsepp. “Et väljapanek ainult sõnakeskseks ei jääks, saavad külastajad uudistada ka professorikuju, hobuse skeletti, rautamise riistu ning üht-teist põnevat veterinaari kohvrist.”

Väljapanek annab ülevaate veterinaariaõppe edenemist Tartus. Ühe põhiteljena joonistub välja see, kuidas on loomaarstide õpetamine Tartus ruumiliselt liikunud: südalinnast Narva maanteele ja sealt Tähtvere väljale. Eksponeeritud on ka kirjalikku pärandit – üliõpilaste konspekte, anatoomiaatlaseid, uurimustöid. Esemed pärinevad Eesti Maaülikooli Zoomeedikumi muuseumist ning osalt ka maaülikooli raamatukogust. Plagud kajastavad ka tänapäeva loomaarstide tegemisi, mil enamjaolt patsiente kuulub haukujate ja kräunujate hulka.

Näitusega koos valmis kaardipakk "42 loomaarstimõistatust", mis sobib nii rõõmsaks ajaviiteks kui ka enda harimiseks.

Veterinaarmeditsiinihariduse sünnipäeva tähistamiseks valminud näituse koostasid Juhani Püttsepp ja Eha Järv, tekstid toimetas Katrin Raid. Näituse kujundaja on Maarja Roosi.

Väljapanekut saab raamatukogu kolmandal korrusel asuva loodusteaduste lugemissaali ees vaadata aasta lõpuni.

Juhani Püttsepp
Näituse koostaja